Basın Açıklamaları

Basın Açıklamaları

Eğitim Sen’den Basına ve Kamuoyuna / Eğitim Günlüğü 8

Yaşamımızın artık olağan akışında devam etmesinin mümkün olmadığı günleri yaşıyoruz. Vaka ve yaşamını yitiren yurttaşlarımızın sayısında meydana gelen ciddi artışlar, alınan önlemleri ve salgına karşı mücadele yaklaşımını tartışmaya açmaktadır. Önceliğimizin geride kimse kalmadan, tüm yurttaşların salgına karşı desteklenmesi, dayanışma ve birlikte mücadele olması gereken bir dönemde, siyasi iktidarın “Kanal İstanbul Projesi” ihalesi yapıyor olması, toplumsal birliktelik ve dayanışma duygularını zedelemektedir. Yapılan ihale, salgına karşı birlikte mücadelede ısrarcı olan kesimlerle, siyasi iktidarın aynı önceliklere ve hassasiyetlere sahip olmadığını açığa çıkarmaktadır.

Eğitim Sen’den Basına ve Kamuoyuna / Eğitim Günlüğü 7

Salgının artık iyiden iyiye kendine hissettirdiği günlerden geçiyoruz. Bir tarafta bilim insanlarının ısrarla ve inatla yaptığı çağrılara, önerilere ve uyarılara tanıklık ediyoruz. Sağlık emekçilerinin, yaşamları pahasına yaşatmak için verdikleri mücadeleyi tarihin en güzel sayfalarına not ediyor, d

Eğitim Sen’den Basına ve Kamuoyuna / Eğitim Günlüğü 6

Ne zaman ve nasıl biteceğini kestirmekte güçlük çektiğimiz zor bir dönemden geçmekteyiz. Yaptığımız tüm dayanışma ve birlikte mücadele çağrılarına yanıt alamamak bir yana, siyasi iktidarın attığı adımlar, bizlerinde içerisinde yer aldığı, toplumun geniş kesimlerince tepkiyle karşılanmaktadır

Cinsel Suçlar, Kadına Yönelik Şiddet İle Uyuşturucu Suçlarına Ceza İndirimi Kabul Edilemez!

Ne zaman ve nasıl biteceğini kestirmekte güçlük çektiğimiz zor bir dönemden geçmekteyiz. Korona virüsle mücadele kapsamında cezaevlerinin boşaltılması amacıyla hazırlanan kanun tasarısının taslak metninin basına yansımasıyla birlikte cinsel suçlar ile uyuşturucu suçlarına ceza indirimi öngördüğü görülmüştür. Zaten iyi hal indirimleri, haksız tahrik indirimleriyle neredeyse cezasızlıkla ödüllendirilen cinsel suç failleri cezalarının üçte ikisini yattıktan sonra salıverileceklerdir.

Eğitim Sen’den Basına ve Kamuoyuna / Eğitim Günlüğü 5

Günler ilerledikçe, tanı konulan ve yaşamını yitiren yurttaşlarımızın sayısının arttığına üzülerek tanıklık ediyoruz. Bu dönemin sağlıklı şekilde ve en az mağduriyetle geçirilmesi için özenle faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. Merkez Yürütme Kurulumuz, bu dönemde üzerimize düşen önemli görevler olduğunu düşünmektedir. Eğitim ve Bilim Emekçilerini, öğrencilerimizi ve kamuoyunu bilgilendirme, karar alıcıları ve yöneticileri uyarma ve yaşananları kayıt altına alma bu dönemde öncelikle yapılması gerekenler olarak sıralanabilir. Dayanışma ve salgın tehdidine karşı birlikte mücadele ise ortak sorumluluğumuz ve görevimiz olarak önümüzde durmaktadır. Bugünün gündemi: