Mevlid-i Nebi Etkinliklerinin Yeri Okullar Değildir!

body: 

MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından tüm okullara gönderilen yazı ile ilköğretim ve ortaöğretim okullarında Kasım ayının son haftasında Mevlid-i Nebi etkinliklerinin düzenlenmesi talimatı verilmiştir.
Belirtmek isteriz ki okulların herhangi bir dini etkinliğin mekanı haline getirilmesi, Bakanlık birimlerinin okullara talimat göndererek öğretmen ve öğrencilerin söz konusu etkinliklere katılımını zorunlu tutması kabul edilemez. Çünkü okullar, farklı inanç gruplarının her birinin eşit değerde görülmesi gereken kurumlardır. Bu nedenle hiçbir çocuğun inancı ya da kimliği nedeniyle ayrımcılığa maruz kalmaması garanti altına alınmalıdır.
Kaldı ki daha önce “Kutlu Doğum Haftası” adıyla gerçekleştirilen etkinliklerin tarihi değiştirilmiş ve “Mevlid-i Nebi” adıyla kutlanmaya başlanmıştır. Şüphesiz ki bu değişiklik içinden geçtiğimiz dönemde yürütülen siyasi hesaplaşmanın bir sonucudur. Bu hesaplaşma dahi söz konusu etkinliklerde, protokoller aracılığıyla yürütülen faaliyetlerde çeşitli cemaat ve tarikatların ağırlığını karşımıza çıkarmaktadır.
Eğitim Sen olarak okullarda eşitsizliği ve ayrımcılığı derinleştiren bu ve benzeri uygulamalara son verilmesi ve okulların dini etkinliklerin değil, laik ve bilimsel eğitimin mekanları olması için mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz.
Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün yazısını görmek için tıklayınız.