Göz Göre Göre

body: 

Çorlu’da 08 Temmuz 2018 tarihinde yaşanan tren kazasında (faciasında) 24 canımızı daha yitirdik, 124 vatandaşımız ise hastanelerde tedavi altında. Umarız bir an önce sağlıklarına kavuşarak aramıza dönerler. 24 canımız daha aramızdan ayrıldı aynı 41 vatandaşımızı 2004 yılında Pamukova hızlı tren faciasında yitirdiğimiz gibi.
Bugün (09 Temmuz 2018) Soma’da duruşma günü. Soma’da yitirdiğimiz 301 canımızın hesabı daha verilmeden, gerçek sorumluların kim olduğu daha tam olarak ortada değilken bir facia ile daha karşı karşıya kaldık. Özelleştirme, taşeronlaştırma ve kamu hizmetlerinin tasfiyesinin sonuçlarını yaşamak durumunda bırakılıyor, canlarımızı toprağa veriyor, acımızı paylaşarak azaltmaya çalıyoruz. Yaşanan gerçekten bir kaza mı? Önlenmesi mümkün olmayan bir durum mu? Tren raylarının kontrolleri sürekli olarak yapılıyor olsa ve rayları kontrolle görevli olan “yol bekçileri” hala çalışıyor olsa belki de bu facia yaşanmayacaktı. Kamu hizmetlerinin tasfiyesinin yaşanan bu üzücü olayda ne kadar etkili olduğu ortadadır.
24 canımızı yitirdiğimiz böylesi bir facianın gerçek nedenlerini araştırmak, bulmak ve bir daha yaşanmaması için gerekli önlemleri almak yerine suçu ve suçluyu doğa olaylarında aramak doğru bir tutum değildir. İnsan yaşamının paraya ve ekonomik çıkara tercih edildiği bir dönemde insan olarak kalmakta kararlıyız. Yitirdiklerimizin hesabının sorulması, sorumluların ortaya çıkarılması ve yeni Çorluların, Somaların olmaması için mücadelemizi aralıksız ve kararlıkla sürdüreceğimizin bilinmesini isteriz.
Çorlu’da yaşanan kazada yaşamını yitiren canlarımızın anısı önünde saygıyla eğilir, acılı ailelerine başsağlığı ve sabırlar, yaralılarımıza acil şifalar dileriz.