Eğitim Sen’den Basına ve Kamuoyuna / Eğitim Günlüğü 61

Salgınla ilgili gelinen son durum kaygılarımızın artmasına neden oluyor. Vaka sayılarında yaşanan artışa rağmen sanki salgın bitmiş gibi yaşamın devam ediyor olmasını anlamak mümkün değil. Burada asıl önemli olan, önlem alması ve toplumsal yaşamı salgın koşullarına göre düzenlemesi gereken kurumların tüm sorumluluğu halka bırakmış olmasıdır. Maske, mesafe ve hijyen üçlemesine yurttaşlar tam olarak uysa dahi bunun yeterli olmayacağı açıktır. Bu hafta sonu yapılacak olan LGS’nin yaratacağı yoğunluk mutlaka dikkate alınmalıdır. Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere, sorumlu olan tüm kurumların sağlıkla ilgili önlemleri alması gerekmektedir.Gülistan Doku genç bir kadın, bir üniversite öğrencisi. Gülistan Doku 166 gündür kayıp ve bulanamıyor. Yaşamımızın tamamının kontrol altında olduğu bir dönemde genç bir kadın arkadaşımızın bunca zamandır bulunamamasını anlamıyoruz, kabul etmiyoruz. Bir kişi daha eksilmemek için tüm gücümüzle çabalıyoruz. Bulana dek sormaya devam edeceğiz: GÜLİSTAN DOKU NEREDE?17-18 Haziran 1995 tarihlerinde 150 bin kamu emekçisi, sendikalarının ve KÇSKK’nın (Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonlaşma Kurulu) çağrısı ile iki gün Kızılay Meydanı’nı doldurdu. Sürgünlerin, soruşturmaların durdurulması, baskıların sona ermesi ve en önemlisi de sendikalarla ilgili grev ve toplu sözleşme hakkı içermeyen anayasa değişikliğinin TBMM’den geri çekilmesini isteyen kamu emekçileri iki gün boyunca Kızılay Meydanı’ndan seslerini duyurmaya çalıştılar. Arkasından KESK’in kurulduğu bu tarihi etkinlik dünya sınıf mücadelelerinde hak ettiği yeri almıştır. 17-18 Haziran’ın 25. yılında kamu emekçileri mücadelesini yaratanları selamlıyor, yitirdiklerimizi saygı ve özlemle anıyoruz.MEB yöneticileri tarafından dün (17 Haziran 2020) yapılan açıklama ile öğretmenlerin Haziran 2020 mesleki çalışmalarının uzaktan yapması kararının alındığı açıklandı. Eğitim Sen’in günlerdir ısrarla sürdürdüğü mücadele ve bu haklı talebin takipçisi olmasının sonuç vermesini olumlu karşılıyor, aynı duyarlılığı diğer tüm konularda da bekliyoruz.Bugünün Gündemi:

  1. Vaka sayılarında yaşanan artış, gözlerin bu hafta sonu yapılacak LGS sınavına çevrilmesine neden oldu. Tartışılan konu, yapılacak sınavda yaşanacak yoğunluğun salgının yayılmasını artırma ve hızlandırma riski olması. Sınava katılacak öğrenciler ve görevli öğretmenlerin sağlığı açısından oluşabilecek risk, en çok tartışılması gereken konuların başında geliyor. Sınıflarda bulunacak öğrenci sayısı ve oturum aralarında fiziki mesafenin nasıl korunacağını bilmek hakkımız ve bunları öğrenmek istiyoruz. MEB’in açıkladığı rakamlar dahi sınıf ortalamasının 15 olduğunu gösteriyor. Şehir merkezlerinde bu sayının 20 olması oldukça güçlü bir olasılık. Kaygı ve korkuyu besleyen ve büyüten bilinmezliktir, bilgi eksikliğidir. Öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin ve velilerin kaygılarını gidermek için MEB’in gerekli açıklamaları yapması ve önlemleri alması gerekir.
  2. MEB Ortaöğretim Genel Müdürlüğü, 31 Mart 2020 tarihinde durdurulan öğrenci nakillerinin açılmasına dair 15 Haziran tarihinde bir yazı yayınladı. Öğrenci nakillerinin durdurulmaması gerektiğini, bu durumun özellikle ekonomik sorunlar nedeniyle çocuklarını özel okullardan alarak kamu okullarına vermek isteyen aileler için sorun yarattığını ifade etmiştik. Yaşanan bu durumun öğrencilerin özel okullarda kalmasına neden olduğu açıktır. Kamusal eğitim hizmetinin tüm öğrenciler açısından hak olduğu unutulmamalıdır.
  3. Milli Eğitim Bakanı katıldığı programlarda gelecek yıl normal eğitim yapan okulların salgına karşı önlem olarak ikili eğitime geçebileceğini ifade etmektedir. Ancak, zaten ikili eğitim yapan okulların ne olacağı ile ilgili bir açıklama yapılmamaktadır. Salgından sonra tüm eğitim kurumlarının “yeni normale” göre hazırlanması ve bunun da mutlaka bilimsel bir yöntemle yapılması gerektiğini ısrarla ifade ettik, etmeye de devam edeceğiz. MEB’in sadece sınıf mevcutları ile sınırlı olmayan, okulu bir bütün olarak kavrayan bir yaklaşımla yeni normal çalışmalarını sürdürmesi gerekmektedir. Salgın dönemi de göstermiştir ki sorundan etkilenen kesimlerle bir araya gelmeden alınan önlemler ve yapılan düzenlemeler eksik kalmaktadır.
  4. Liselerde sorumluk sınavları 22-30 Haziran tarihleri arasında yapılacak. Karar açıklandığında da bu sınavların ertelenmesi gerektiğini ifade etmiş ve salgınla ilgili risklere dikkat çekmiştik. Ayrıca, sorumluluk sınavlarının ileri bir tarihe ertelenmesinin herhangi bir takvimsel sıkışıklığa veya işlemin gecikmesine neden olmayacağını da belirtmiştik. Salgınla ilgili gelinen aşama, önceden alınan her kararın olduğu gibi, sorumluluk sınavları ile ilgili kararın da yeniden değerlendirilmesini gerektirmektedir. Vaka sayılarında yaşanan artış dikkate alınarak, sorumluluk sınavları ileri bir tarihe ertelenmelidir.
  5. 18 Mart tarihinde atanan ancak hala göreve başlayamayan öğretmen arkadaşlarımızın gelecek hafta atandıkları okullarda göreve başlaması bekleniyor. Öğretmenlerin Haziran 2020 mesleki çalışmalarını uzaktan yapacak olması nedeniyle arkadaşlarımızın göreve başlamasında umarız yeni bir gecikme yaşanmaz. Öğretmenlerin mali ve özlük haklarının belirlenmesinde göreve başlama değil, atama tarihleri esas alınmalıdır.

Kamuoyuna Saygıyla SunarızEĞİTİM SEN MERKEZ YÜRÜTME KURULU